James Carter

Biografia

James Carter
 
1969-01-03, Detroit (USA)
 

Rozpoczął grę na saksofonie w wieku 11 lat. Pierwszego nagrania dokonał z zespołem studenckim z Detroit w 1986r., a w 1991r. miał już na swoim koncie nagranie z legendarnym trębaczem Lesterem Bowie na płycie The Organizer oraz miał swój udział w nagraniu kompilacji The Tough Young Tenors z 1991r. Opanowawszy grę na instrumentach z rodziny instrumentów dętych stroikowych, począwszy od sopranino poprzez saksofony kontrabasowe, a skończywszy na klarnetach kontrabasowych i basowych, James Carter zafascynował świat jazzu po przybyciu do Nowego Jorku w 1988r., gdzie przyjechał aby zagrać pod patronatem Lestera Bowie.

Jego debiutanckie nagranie, JC on The Set, wydane w Japonii gdy Carter miał zaledwie 23 lata obwieściło pojawienie się ważnej i potężnej nowej muzycznej siły na jazzowej scenie. Następna płyta Cartera, Jurassic Classics (1994), nagrana podczas tej samej sesji co jego debiutancka płyta, wprowadziła go po raz pierwszy na listę notowań Top Jazz Albums. Był to wyczyn, który powtórzyły kolejne cztery albumy Cartera: The Real Quiet Storm (1995), Conversin` With The Elders (1996), In Carterian Fashion (1998) oraz Chasin` The Gypsy (2000).

Gardenias For Lady Day jest pierwszą kompilacją Jamesa Cartera od czasu jednoczesnego wydania w czerwcu 2000r. albumu Layin` In The Cut - elektryzującej jazzowej/funkowej jam session oraz albumu Chasin` The Gypsy będącego hołdem dla Django Reinhardta. W recenzji tych dwóch albumów, magazyn Rolling Stone (3 sierpnia 2000r.) stwierdził, że "... saksofonista James Carter pretenduje do tytułu młodego gniewnego współczesnego jazzu - nie jest jakimś tam ironicznie awangardowym post-rockowym eksperymentalistą, ale pewnym siebie muzykiem, który panuje nad sceną i ma ... talent do wydawania płyt, które nie przechodzą bez echa."

Carter występował, na żywo lub w studiu, z Orkiestrą Jazzową Lincoln Center, z nieżyjącym już Juliusem Hemphillem, Ronaldem Shannonem Jacksonem, z zespołem the Charles Mingus Big Band, słynną sopranistką Kathleen Battle, Arethą Franklin, Davidem Murray`em, z zespołem the Art Ensemble of Chicago, Wyntonem marsalisem, Sonnym Rollinsem oraz z wieloma innymi wykonawcami. W 1994r. wystąpił w transmitowanym przez stację PBS koncercie "Live At Lincoln Center" oraz zagrał saksofonistę Bena Webstera w filmie Roberta Altmana z 1996r. "Kansas City". Ostatnio James Carter zajął, trzeci raz z rzędu, pierwsze miejsce w kategorii saksofon barytonowy w kolejnej dorocznej edycji najbardziej prestiżowego zestawienia w świecie jazzu - plebiscycie magazynu Down Beat.

jamescarterlive.com

Nadchodzące koncerty

Brak koncertów

Przeszłe koncerty

Zapytaj o artystę

Artysta:

Proponowany termin:

Imię i nazwisko / Firma:

Email:

Dodatkowe informacje:

Zamów newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco.

kup BILET

Tu znajdziesz pełną listę punktów sprzedaży biletów na nasze koncerty. Więcej

GRATISY - KONKURSY

Cyklicznie losujemy darmowe bilety na nasze koncerty oraz inne upominki: płyty, plakaty, autografy. Więcej

Dołącz do nas